Izvršni odbor Arhivskega društva Slovenije je na seji 10. septembra 2024 obravnaval predloge tem za 32. zborovanje Arhivskega društva Slovenije, ki ga bo društvo organiziralo v začetku oktobra 2025 v sodelovanju z Arhivom Republike Slovenije, in za naslov teme zborovanja izbral:
Arhivi in njihovi uporabniki. Dostop do arhivov.
Ključno poslanstvo arhivov je zbiranje, hramba in omogočanje dostopa do arhivskega gradiva. Ena naših glavnih nalog je strokovna obdelava prevzetega gradiva ter priprava pripomočkov, ki olajšajo njegovo uporabo. Ob nenehnem naraščanju količine gradiva v arhivskih skladiščih je izdelava kakovostnih pripomočkov ključnega pomena, saj omogoča uporabnikom, da sami identificirajo, katero gradivo želijo pregledati in uporabiti.
V naših vrstah se pogosto sliši očitek, da javnost arhivov ne pozna dovolj, uporabniki pa imajo težave pojasniti, katero gradivo želijo pregledati, in ne nazadnje ne vedo, kaj arhivi sploh hranimo. Današnje digitalno okolje odpira nove priložnosti za to, da arhivsko gradivo približamo širšemu občinstvu. Ob tem nosimo odgovornost za zaščito tako tistih, ki so gradivo ustvarili, kot tistih, ki so v njem omenjeni – tako v pravnem kot etičnem smislu. Enotnega recepta za omogočanje dostopa do arhivskega gradiva ni, vsaka situacija prinaša svoje izzive in ovire. Večja ozaveščenost o socialni pravičnosti in pravicah invalidov nas še dodatno poziva k premisleku o novih načinih omogočanja dostopa.
Verjetno se je vsak izmed nas že kdaj znašel v vlogi uporabnika arhivskega gradiva, bodisi pri evidentiranju gradiva v tujini ali pri iskanju za lastne potrebe. Zato vas vabimo, da na zborovanju, na katerem si želimo ustvariti prostor za poglobljen dialog, delite svoje izkušnje v zvezi z ustvarjalnimi pristopi k omogočanju dostopa, dobrih praksah doma in iz tujine … Tema je dovolj široka in odpira številne možnosti za aktualne razprave, postavljanje vprašanj ter kritično refleksijo našega dela kot arhivskih strokovnih delavcev.
Predlogi tem oziroma področja prispevkov:
1. Uporabnik v arhivski čitalnici
- Urejanje in upravljanje naročil arhivskega gradiva: postopek naročanja, dostopnost gradiva in čas obdelave naročil.
- Zaščita osebnih podatkov: kako zagotoviti, da je gradivo varno obdelano in dostopno v skladu z zakonodajo.
- Reprodukcije arhivskega gradiva: izzivi in možnosti kopiranja, fotografiranja, skeniranja ter ustrezne cene in pravila za te storitve.
2. Dostopnost in razumljivost arhivskih popisov
- Uporabnikom prijazni in razumljivi arhivski popisi: kako poenostaviti popise, da so razumljivi širši javnosti.
- Dostopnost za ranljive skupine: omogočanje dostopa do arhivskih čitalnic z invalidskimi vozički, prilagoditev spletnih popisov za slepe in slabovidne ipd.
- Analiza popisov po različnih arhivih: primerjava, kako različni arhivi popisujejo svoje gradivo in kako jih uporabnik razume.
3. Interakcija z javnostjo skozi dogodke in razstave
- Arhivske razstave: načrtovanje, izvedba in vrednotenje razstav kot načina popularizacije arhivskega gradiva.
- Učne ure in predavanja za javnost: izobraževalne aktivnosti, ki jih organizirajo arhivi za širšo javnost ali posebne ciljne skupine.
- Dnevi odprtih vrat: pomen teh dogodkov za promocijo arhivov in povečanje zanimanja javnosti.
4. Digitalizacija in spletni dostop do arhivov
- Spletne strani arhivov in druge predstavitve na spletu: kako narediti spletne vsebine dostopnejše in uporabnikom prijazne.
- Iskalniki in uporaba arhivskega gradiva na spletu: kakšni so izzivi pri vzpostavljanju učinkovitih iskalnih sistemov za digitalizirano in elektronsko gradivo.
- Virtualna arhivska čitalnica (VAČ): razvoj in izboljšanje virtualnih okolij za dostop do arhivskega gradiva.
5. Objavljanje arhivskih virov in popularizacija
- Objave arhivskih virov in publikacije arhivov: kako arhivi objavljajo svoje vire in kje lahko še izboljšajo distribucijo teh informacij.
- Popularizacija arhivov: strategije za večjo prepoznavnost arhivov med širšo javnostjo, vključno s sodobnimi mediji, sodelovanje z drugimi institucijami.
Kratke povzetke referatov pričakujemo do srede, 12. februarja 2025, na elektronskem naslovu tajnik@arhivsko-drustvo.si ali predsednik@arhivsko-drustvo.si. Uredniški odbor bo izmed prispelih prispevkov izbral referate, ki bodo umeščeni na program zborovanja. Prispevke izbranih referentov nato pričakujemo do četrtka, 15. maja 2025.
Vabljeni k sodelovanju.
Mojca Horvat, predsednica